Ortodoncja

Ortodoncja – Stomatologia na Moniuszki Zielona Góra

Ortodoncja zajmuje się leczeniem wad zębowych i korektą wad zgryzu, a także profilaktyką czyli zapobieganiem występowania wad.

W leczeniu wykorzystuje się różnego rodzaju aparaty ortodontyczne, a także u dzieci często mogą być to również ćwiczenia mięśniowe. Ze względu na przyczynę powstania wady mogą być konieczne dodatkowe konsultacje np. laryngologiczne lub logopedyczne.

Specjalista Ortodoncji

Dr. Anna jest magistrem ortodoncji i wszechstronnym stomatologiem dla dzieci i dorosłych, ma oko do detali oraz kompleksowego leczenia. Jeśli zaś chodzi o ortodoncję, jej motto brzmi: „Estetyka poprzez ortodoncję”.

Więcej: Lekarz Dentysta | Specjalista Ortodoncji Dr. Anna Studnicka

 

 

Etapów

Typowe leczenie składa się z następujących etapów:


 

Diagnostyka

Diagnostyka: wykonanie badania i przygotowanie materiałów diagnostycznych ( gipsowe modele uzębienia pacjenta , zdjęcia RTG i zdjęcia fotograficzne).

Plan leczenia

Plan leczenia: omówienie sposobu i etapów leczenia, dobór rodzaju aparatu, omówienie kosztów leczenia.

 
 

Założenie aparatu ortodontycznego

Założenie aparatu ortodontycznego: instruktaż postępowania z aparatem (jedzenie, higiena, ew. awarie).

 
 

Po leczeniu ortodontycznym

Po leczeniu ortodontycznym niezbędne jest leczenie retencyjne.

Leczenie retencyjne jest stosowane zawsze po zakończeniu aktywnej fazy leczenia ortodontycznego, co ma na celu stabilizację układu stomatognatycznego i zapobieganie nawrotowi wad zgryzu. 

Czas trwania fazy retencyjnej

Czas trwania fazy retencyjnej wynosi zwykle 2-3 lata, a u niektórych pacjentów nawet do końca życia. Wśród aparatów retencyjnych wyróżnia się aparaty ruchome (zdejmowane), noszone w nocy lub aparaty montowane na stałe. Wybór retencji zależy od wielu czynników: rodzaju leczonej wady, wieku pacjenta, czasu i trwania leczenia.